Onderzoek op CBS- en RDW-data

Hoeveel auto's zijn er in Nederland?

Op 1 januari 2026 telde Nederland 9.415.540 personenauto's, volgens het CBS. Dat zijn er 167.730 meer dan een jaar eerder (+1,8%) en 519 per 1.000 inwoners. Hieronder staan de aantallen per provincie en per brandstof, de grootste merken en kleuren, en waarom je ook 10,8 miljoen leest.

  • CBS: actieve personenauto's op 1 januari 2026
  • RDW open data: peildatum 17 oktober 2026
  • methodologie
9.415.540
Personenauto's

Actief op 1 januari 2026 (CBS)

519
Per 1.000 inwoners

Bij 18.130.208 inwoners

21,5%
Elektriciteit als hoofdbrandstof

Inclusief hybrides (CBS)

12,3%
Op naam van een bedrijf

1.154.344 auto's

Het totaal

9,4 of 10,8 miljoen? Zo zit het

Het CBS telt de actieve personenauto's: auto's met een Nederlands kenteken die in het jaar ervoor minstens één dag de weg op mochten. Dat waren er 9.415.540 op 1 januari 2026.

In het kentekenregister van de RDW staan meer personenauto's: 10.818.501 op 17 oktober 2026. Daarvan staan er 620.248 als geëxporteerd te boek. Van de rest hebben er 422.045 geen WA-verzekering, meestal omdat het kenteken geschorst is. Zonder die twee groepen blijven er 9.777.179 over. Het verschil met het CBS komt verder door de groei sinds januari en een iets andere definitie.

Onze eigen cijfers over merken, kleuren, kilometerstanden en terugroepacties hieronder gaan over die 9.777.179 verzekerde, niet-geëxporteerde personenauto's.

Van register naar wagenpark

  1. RDW-kentekenregisterpersonenauto's op 17 oktober 202610.818.501
  2. Geëxporteerdstaan nog in het register−620.248
  3. Zonder WA-verzekeringmeestal geschorst−422.045
  4. Verzekerd, niet geëxporteerdbasis van onze RDW-analyses9.777.179
  5. Actief volgens het CBSop 1 januari 20269.415.540

Groei sinds 2019

Hoe is het aantal auto's gegroeid?

Sinds 2019 kwamen er 972.558 personenauto's bij (+11,5%). Het aantal auto's met elektriciteit als hoofdbrandstof, inclusief hybrides, steeg in die tijd van 314.311 naar 2.023.337; het aantal diesels halveerde ruim.

Elektriciteit* en diesel, 1 januari

In miljoenen personenauto's.

1 januariTotaalParticulierBedrijfElektriciteit*Diesel
20198.442.9827.452.085990.897314.3111.259.923
20208.584.3917.548.7701.035.621401.9171.177.559
20218.686.4197.683.2361.003.183526.1221.065.483
20228.827.7097.803.9501.023.759724.986970.764
20238.917.1077.842.4731.074.634957.886860.021
20249.067.3937.946.2871.121.1061.254.510757.422
20259.247.8108.112.1451.135.6651.621.141664.475
20269.415.5408.261.1961.154.3442.023.337582.363

Bron: CBS, personenauto's actief op 1 januari. *Elektriciteit als hoofdbrandstof, inclusief hybrides en plug-in hybrides.

Per provincie

Hoeveel auto's per provincie?

Zuid-Holland heeft de meeste personenauto's, Zeeland de minste. Samen hebben Zuid-Holland, Noord-Brabant en Noord-Holland 48,4% van alle auto's.

Bron: CBS, personenauto's actief op 1 januari 2026.

PositieProvincieAantalAandeel
1Zuid-Holland1.729.58818,4%
2Noord-Brabant1.523.84116,2%
3Noord-Holland1.301.10213,8%
4Gelderland1.148.67412,2%
5Utrecht817.5638,7%
6Overijssel646.4466,9%
7Limburg624.3966,6%
8Flevoland423.9824,5%
9Fryslân370.3163,9%
10Groningen312.8013,3%
11Drenthe295.1713,1%
12Zeeland221.6602,4%

Brandstof

Hoeveel auto's rijden er op elektriciteit?

2.023.337 personenauto's hadden op 1 januari 2026 elektriciteit als hoofdbrandstof: 402.196 meer dan een jaar eerder. Het CBS rekent hybrides en plug-in hybrides daarbij, dus volledig elektrisch is een deel daarvan. Het aantal diesels daalde in dezelfde periode met 82.112.

Bron: CBS, personenauto's actief op 1 januari 2026, naar hoofdbrandstof.

PositieHoofdbrandstofAantalAandeel
1Benzine6.714.52471,3%
2Elektriciteit, inclusief hybrides2.023.33721,5%
3Diesel582.3636,2%
4LPG85.5340,9%
5CNG6.1110,1%
6Overig of onbekend3.6710,0%

Eigendom

Particulier of zakelijk?

8.261.196 personenauto's (87,7%) stonden op naam van een particulier en 1.154.344 (12,3%) op naam van een bedrijf, zoals leaseauto's.

Particulier
8.261.196
Bedrijf
1.154.344

Merken

De grootste automerken van Nederland

Volkswagen is met afstand het grootste merk, met 1.123.464 verzekerde personenauto's: 1,5 keer zo veel als nummer twee, Toyota.

Bron: RDW open data, verzekerde en niet-geëxporteerde personenauto's op 17 oktober 2026.

PositieMerkAantalAandeel
1Volkswagen1.123.46411,5%
2Toyota737.8827,5%
3Peugeot591.7766,1%
4Renault584.1686,0%
5Opel581.2245,9%
6Ford572.6215,9%
7Kia486.7625,0%
8Bmw439.7444,5%
9Volvo405.7654,2%
10Mercedes-Benz404.0504,1%
11Audi381.9333,9%
12Citroen345.1883,5%
13Hyundai338.6143,5%
14Skoda288.7793,0%
15Fiat284.0902,9%

Kleuren

Nederland rijdt grijs

Eén op de drie personenauto's is grijs. Samen met zwart en wit is dat 73,6% van alle auto's.

PositieKleurAantalAandeel
1Grijs3.275.98033,5%
2Zwart2.391.38524,5%
3Wit1.524.65715,6%
4Blauw1.233.80812,6%
5Rood583.2856,0%
6Groen292.4033,0%
7Bruin216.1602,2%
8Geel84.4350,9%
9Oranje68.3780,7%
10Beige60.0260,6%

Signalen in het register

188.466 auto's met een onlogische kilometerstand

2,7%onlogisch, van de 6.901.914 auto's met een oordeel

De RDW legt kilometerstanden vast, bijvoorbeeld bij de APK en bij onderhoud, en geeft per auto een oordeel. Bij 188.466 personenauto's is dat oordeel "onlogisch": er is ooit een lagere stand geregistreerd dan daarvoor. Dat is 2,7% van de 6.901.914 auto's met een oordeel. "Onlogisch" is een signaal, geen bewijs: het kan om een teruggedraaide teller gaan, maar ook om een registratiefout. Lees wat het tellerstandoordeel betekent.

Bij 2.845.767 auto's geeft de RDW "geen oordeel", bijvoorbeeld omdat er te weinig standen zijn of de auto is geïmporteerd. Die tellen we niet mee in het percentage.

634.235 auto's met een openstaande terugroepactie

6,5%van de personenauto's heeft een open terugroepactie

Bij 634.235 personenauto's (6,5%) staat een terugroepactie van de fabrikant nog open. Het herstel is gratis voor de eigenaar. Of jouw auto een open terugroepactie heeft, zie je in de gratis kentekencheck.

Leeftijd en prijs

Hoe oud is de gemiddelde auto?

De gemiddelde verzekerde personenauto is 11,2 jaar oud, gerekend vanaf het jaar van eerste toelating. De gemiddelde catalogusprijs bij de eerste registratie was € 35.953, gemeten over 8.280.347 auto's waarvan die prijs bekend is.

11,2 jaargemiddelde leeftijd
€ 35.953gemiddelde catalogusprijs

Vraag & antwoord

Veelgestelde vragen

Hoeveel auto's zijn er in Nederland?

Op 1 januari 2026 waren er 9.415.540 actieve personenauto's in Nederland, volgens het CBS. Dat zijn er 167.730 meer dan een jaar eerder en 519 per 1.000 inwoners.

Waarom lees je soms 10,8 miljoen auto's?

Dat is het aantal personenauto's in het RDW-kentekenregister (10.818.501 op 17 oktober 2026). Daarin staan ook 620.248 auto's die zijn geëxporteerd en nog eens 422.045 auto's zonder WA-verzekering, die meestal geschorst zijn. Het CBS telt alleen auto's die de weg op mochten.

Hoeveel elektrische auto's zijn er in Nederland?

Volgens het CBS hadden op 1 januari 2026 2.023.337 personenauto's elektriciteit als hoofdbrandstof. Het CBS rekent hybrides en plug-in hybrides daarbij, dus het aantal volledig elektrische auto's is lager.

Welke provincie heeft de meeste auto's?

Zuid-Holland, met 1.729.588 personenauto's op 1 januari 2026. Daarna volgen Noord-Brabant (1.523.841) en Noord-Holland (1.301.102).

Welk automerk rijdt het meest in Nederland?

Volkswagen, met 1.123.464 verzekerde personenauto's op 17 oktober 2026 volgens de RDW. Daarna volgen Toyota (737.882) en Peugeot (591.776).

Bronnen

Verantwoording

Het totaal, de provincies, de brandstof en het eigendom komen uit de CBS-tabel Personenauto's actief; voertuigkenmerken, regio's, 1 januari, het aantal inwoners uit Bevolkingsontwikkeling (1 januari 2026). Merken, kleuren, kilometerstanden, terugroepacties en leeftijd hebben we zelf berekend over het volledige RDW-register op 17 oktober 2026, beperkt tot personenauto's met een WA-verzekering die niet zijn geëxporteerd. Meer in de methodologie.

Vrij te gebruiken

Deze cijfers gebruiken

Je mag de eigen RDW-analyses vrij overnemen met een bronvermelding en een link naar deze pagina. Noem voor de CBS-cijfers het CBS als bron.

Bronvermelding

MijnKentekenChecker.nl, "Hoeveel auto's zijn er in Nederland?", RDW-peildatum 17 oktober 2026. https://mijnkentekenchecker.nl/onderzoek/autopark-nederland

Check je eigen auto

Deze cijfers gaan over het hele wagenpark. Dit rekent je eigen kenteken door.